SON DAKİKA

Sansürsüz
Backlink

Ay Yıldızlı formayı ilk kez giyen İTÜ öğrencisi Balkan şampiyonu oldu

Türk Atletizm Milli Takımı atleti İTÜ Kimya Bölümü öğrencisi ve Boğaziçi Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Ali Aksu’nun... Türk Atletizm Milli Takımı atleti İTÜ Kimya Bölümü öğrencisi ve Boğaziçi Üniversitesi Spor...

Ay Yıldızlı formayı ilk kez giyen İTÜ öğrencisi Balkan şampiyonu oldu
Bu haber 17 Ekim 2022 - 16:19 'de eklendi. kez görüntülendi.

Türk Atletizm Milli Takımı atleti İTÜ Kimya Bölümü öğrencisi ve Boğaziçi Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Ali Aksu’nun…

Türk Atletizm Milli Takımı atleti İTÜ Kimya Bölümü öğrencisi ve Boğaziçi Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Ali Aksu’nun da yer aldığı Milli Takımımız, Büyükler Balkan Salon Atletizm Şampiyonası 4×400 m bayrak yarışında “Balkan Şampiyonu” oldu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nı Türkiye, toplam 15 madalyayla ilk sırada tamamladı. Milli sporcular, organizasyonda toplam 6 Türkiye rekoruna da imza atmıştı.

Milli sporcular içerisinde Ay Yıldızlı formayı ilk kez giyen İTÜ öğrencisi Ali Aksu yarışlardaki performansıyla göz doldurdu. Genç atlet geçtiğimiz yıl 87. Türkiye Büyükler ve U-23 Atletizm Şampiyonaları’nda Türkiye Üçüncüsü olmuştu.

“Hedefimiz, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya”

Ali Aksu, 20 Şubat Cumartesi günü ilk defa giydiği milli forma ile “4×400 Metre Bayrak” yarışmasında rakiplerimiz olan Bulgaristan ve Romanya’yı geride bırakarak ülkemize Balkan Şampiyonluğunu getiren ekipte yer aldı. Bunun kendileri için çok iyi bir başlangıç olduğunu söyleyen Aksu, “Hedefimiz, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda altın madalyaya uzanmak… Bu sezon her zamanki gibi idmanlara çok iyi şekilde başladık. Kapalı salon yarışmalarına iki ay kala yaşadığım talihsiz bir sakatlığa rağmen antrenörüm İbrahim Eksin’in bilgisi ve tecrübesi sayesinde çok hızlı şekilde toparlanıp eski formumuza kavuştuk ve Türkiye Şampiyonası’nda 400 metrede 49,5 saniye olan salon en iyi derecemizi 48,36 saniyeye çekerek iyi bir derece elde ettik. Ardından Balkan Şampiyonası için milli takımdan davet alıp milli kadroya alındık,” dedi.

Atletizm branşında BÜ Spor Kulübü’nün elde ettiği başarılarda antrenörü Prof. Dr. İbrahim Eksin’in ve takımın idari sorumlusu Murat Akdağ’ın çok önemli rol oynadığını ifade eden Aksu, “Bu başarının arkasında birçok insanın emeği var; fakat mutlaka isimlerini anmam gereken başta antrenörüm Prof. Dr. İbrahim Eksin’e, yardımcı antrenörlerim Murat Akdağ, Rana Sanyal, Said Merjo, Bülent Eksin, Kazım Kıyan ve Orhun Eksin’e ve son olarak bütün İTÜ/BOĞAZİÇİ Atletizm Takımına desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim,” dedi.

“İTÜ’lü olmaktan bir kez daha gurur duydum.”

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi ve aynı zamanda milli atlet olan Prof. Dr. İbrahim Eksin de öğrencisinin başarısıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ben 1973-74 sezonunda İTÜ Spor Kulübü’ne atletizm branşında yarışmak üzere katılıp o takımda kaptanlık yaptım. Yine kulübümüzde milli olma şerefine eriştim. Şimdi de Ali gibi yetenekli bir İTÜ atletinin Balkan Şampiyonluğu’nda antrenörü olma gururunu yaşamış olmak çok ama çok büyük bir mutluluk. Ali bu başarıyı amatör ve temiz sporu ideal edinerek 2,5 yıl gibi çok kısa bir zamanda kazandı. Kendisini candan kutluyorum ve tüm İTÜ camiasının da kendisiyle gurur duyacağını biliyorum. Bu başarıda pay sahipleri olan, BU Spor Kulübü’ne, Atletizm Gönüllüleri Derneğine (AGÖN) ve İTÜ & BU Atletizm takımlarına şükranlarımı iletiyorum.”

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA